semet
16 آذر 1401 - 11:49

مشکلات شهر کاخک گناباد از زبان مسئولان؛ این شهر هنوز زیرساخت مناسبی ندارد

شهرکاخک گناباد با وجود اینکه یکی از مناطق مستعد گردشگری خراسان رضوی است اما به دلیل نبود اعتبارات دولتی و مسائل زیرساختی و زیربنایی با مشکلات زیادی روبه رو است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گناباد، بخش کاخک شهرستان گناباد یکی از مناطق مستعد گردشگری است و دلیل این موضوع هم وجود چهارمین حرم رضوی یعنی امام زاده سلطان محمد عابد کاخک است که در طول سال میزبان هزاران زائر می‌باشد. وجود آبشاری زیبا و قنوات فراوان این شهر را به منطقه ای ییلاقی تبدیل کرده تا گردشگران زیادی از داخل و خارج شهرستان به این منطقه از گناباد سفر کنند.

براساس آخرین سرشماری درسال 1395 ،4٬625 جمعیت این شهر است، اما با وجود جمعیت مجاورین و گردشگران این منطقه گردشگری و زیارتی با مشکلاتی از نظر زیرساختی و زیر بنایی، امکانات رفاهی و ... رو به رو است.

حجت الاسلام حمید مقیمیان، رئیس شورای اسلامی شهر کاخک در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهارداشت: از اول استقرار دولت سیزدهم اعتبار خاصی از دولت ندیدیم، اقدامات خاصی در حوزه عمرانی نمی‌شود و به بخش کاخک کمتر توجه شده و مردم کاخک از عملکرد ما مسئولین چندان رضایتی ندارند.

رئیس شورای اسلامی شهر کاخک عنوان کرد: مجتمع دام سبک با 200 واحد مشکلاتش حل نشده، مجتمع دامداری کاخک به خاطر محدودیت‌های قنات قصبه غیرقابل توسعه است و دام‌ها بخاطر قیمت بالای نهاده‌ها و ورشکستگی ناشی از عدم حمایت جدی دولت در حال فروش است.

مقیمیان در خصوص دیگر مشکلات این شهر اظهار داشت: پروژه گازرسانی به اردوگاه شهید مهاجرانی بعد از مدتها پیگیری هنوز به ثمر نرسیده، روشنایی معابر شهر نیاز به توجه و اعتبارات بیشتری دارد و آسفالت راه استاد به فودنجان انجام نشده است.

واگذاری 12هکتار زمین به طرح اقدام ملی مسکن

وی ادامه داد: در بحث آب بهای خانه‌های در رفت و آمد اهالی، آب فاضلاب تعرفه آنها را اقامتگاهی کرده و هزینه‌های سنگینی علیرغم مصرف کم آب در طول سال بر آنها تحمیل کرده است که از این موضوع مردم بشدت گلایه دارند.

رئیس شورای اسلامی شهر کاخک تصریح کرد: در طرح اقدام ملی مسکن، الحاق به محدوده شهر بعد از 4سال پیگیری 12 هکتار زمین واگذار شده، وظیفه قانونی شهرداری نیست که کار بنیاد مسکن و شهرسازی را انجام و برای آماده سازی هزینه کند.

مقیمیان خاطرنشان کرد: فاز تجاری شهرک جوانان بعد از 15 سال از ایجاد شهرک، هنوز اجرایی نشده است.

حسین مرادی، بخشدار کاخک نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: در 7 روستای فاقد دهیاری طرح‌های عمرانی در حال انجام و در حوزه راه‌ها، راه ارتباطی روستاهای زیرجان و کبوترکوه بالای یک میلیارد اعتبار داشته است.

وی ادامه داد: سنگ فرش معابر روستاهای خانیک، کلات، رضو، سنجدک و هراونج و در روستای حسن آباد زیرسازی شده ولی بدلیل گازرسانی و نبود اعتبارات خاص فعلا آسفالت نشده است.

مرادی خاطرنشان کرد: در پنج ماه گذشته 5 روستا ازجمله فودنجان، کلات، ایدو، مرغش آسفالت و در روستاهای زیرجان، روچی و کلات کار آبخیزداری در حال انجام و پیمانکار بزودی کار گازرسانی چند روستای بخش را انجام خواهد داد.

وی افزود:در بحث استعلام ادارات خدمات رسان، نباید مردم سرگردان استعلامات باشند، بایستی با نظر مساعد کار مردم حل شود.

بخشدار کاخک خاطرنشان کرد: مجتمع دام سبک مرینوس دام در فاز اول در بحث خدمات آب و برق دچار مشکل است و نباید هزینه‌های گزاف به دامداران تحمیل شود.

هزینه کمرشکن انشعاب آب دامداری‌ها

دادپور، مدیرعامل یک شرکت تعاونی دام نیز درباره مشکلات این مجتمع اظهارداشت: شرکت ما در کاخک آخرین مجتمع دامداری کشور است که مجوز مجتمع دریافت کرده مشروط به زیرسازی که کارهای زیربنایی آن انجام شده است.

وی ادامه داد: انشعابات برق وارد حوزه اجرایی شده اما مدتی است که مشکل واگذاری انشعابات آب داریم و اکنون آبفا مبلغ 4میلیارد و 600 میلیون تومان برای واگذاری انشعابات آب 84 واحد دامداری درخواست کرده که هزینه انشعاب هر واحد دامداری حدود 55میلیون تومان محاسبه شده و این مبلغ برای دامداران بسیار گزاف و کمر شکن است.

مراجعه 60 نفر برای پروانه طرح اقدام ملی مسکن 

علی افتخاری نسب، شهردار کاخک نیز اظهارداشت: در حال حاضر پیاده رو سازی خیابان آبشار در یک لاین انجام شده و بازگشایی و زیرسازی بخشی از لاین دوم بلوار ساحلی به سمت محور کریمو انجام شد.

وی افزود: تاکنون 60 نفر برای پروانه طرح اقدام ملی مسکن مراجعه کرده اند که عمدتاً افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند.

شهردار کاخک بیان داشت: کمربندی کاخک نیاز به روشنایی دارد و بایستی در این زمینه چاره اندیشی کرد وعلیرغم دریافت مجوز برداشت خاک از منابع طبیعی، راننده لودر شهرداری را به به عنوان متخلف به شورای حل اختلاف معرفی کرده اند که این نا هماهنگی ها و کارهای اداری روند پروژه‌ها را کند می‌کند و با حجم عملیات عمرانی که داریم، اعتبارات شهرداری جوابگوی امورات جاری نیست.

اعتبار 8 میلیارد تومانی در حوزه عمرانی کاخک 

رضا نصیری فرماندار شهرستان گناباد نیز در گفت‌وگو با تسنیم اظهارداشت: بر اساس آخرین سرشماری رسمی شهرستان گناباد 88 هزار و 753 نفر و بخش کاخک 12326 نفر جمعیت دارد.

وی ادامه داد: با رسیدن بودجه اعتباری شهرستان گناباد به 74 میلیارد تومان بودجه عمرانی سال 1401 نسبت به بود جه سال گذشته 30 در صد پیشرفت داشته است .

فرماندار گناباد عنوان‌کرد: از بودجه عمرانی شهرستان 23 میلیارد تومان آن مشترک می‌باشد و متعلق به منطقه خاصی نیست و از 74 میلیارد تومان بودجه گناباد باتوجه به جمعیت شهرکاخک 8 میلیارد تومان اعتبار متوازن و استانی مختص شهر کاخک است.

نصیری گفت: شهرستان گناباد دربین شهرستان های خراسان رضوی در جذب بودجه رتبه اول را کسب کرده است.

استقبال مردم از واحدهای ویلایی طرح نهضت ملی مسکن

فرماندار گناباد با اشاره به استقبال مردم کاخک از منازل ویلایی یک طبقه در نهضت ملی اظهارکرد: در طرح نهضت اقدام ملی مسکن تعداد 100 نفر در کاخک ثبت نام کردند که با پیگیری‌های صورت گرفته و موافقت کمیسیون ماده 5 استان این مسکن ها ویلایی خواهد بود که این موضوع باعث استقبال بیشتر مردم شده است.

نصیری افزود: طبق تفاهم نامه شهرداری‌ها کار تسطیح و آماده سازی زمین نهضت ملی را انجام دهند و زمین تجاری و یا مسکونی دریافت کنند تا پول آماده‌سازی از متقاضی دریافت نشود.

وی خاطرنشان‌کرد: با وجود اینکه در نیمه دوم سال هستیم درصد تحقق اعتبارات عمرانی در شهرستان‌های کشور کم بوده است.

انتهای پیام/282/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 900468