semet
16 آذر 1401 - 11:49

آرای "دیوان عدالت اداری" در اختیار وزرا قرار گیرد

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به وفور آرای صادره از هیئت عمومی دیوان عدالت اداری گفت: برای پیشگیری از صدور بخشنامه‌های خلاف قوانین بهتر است در زمان تغییر دولت‌ها، آرای دیوان در اختیار وزرا قرار گیرد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام محمد مصدق؛ معاون اول قوه قضائیه در همایش چهلمین سالروز تاسیس دیوان عدالت اداری که با حضور اعضای شورای عالی قضائی و روسای سابق دیوان عدالت اداری برگزار شد، اظهار کرد: در دوران 2 ماه و 20 روز ریاست بر دیوان عدالت اداری صدها نامه برای وزرا ارسال کردیم که چرا به احکام صادره از هیئت عمومی دیوان عدالت اداری توجه نمی‌شود و بخشنامه‌هایی خلاف این آرا صادر می‌شود که آنها ضمن قدردانی از این مکاتبات اعلام کردند که ما نمی‌دانستیم چنین آرایی وجود دارد.

وی با اشاره به اولویت‌بندی پرونده‌ها در دیوان عدالت اداری و ضرورت تنقیح آرای هیئت عمومی تصریح کرد: البته آرای صادره از هیئت عمومی دیوان عدالت اداری برخلاف دیوان عالی کشور بسیار زیاد است و گاهی ما نیز فراموش می‌کنیم بنابراین بهتر است برای پیشگیری از صدور بخشنامه‌های خلاف قانون مجلد این آرا در اختیار وزرا قرار گیرد.

معاون اول قوه قضائیه یادآور شد: سه اصل بنیادین و مهم در حکومت مردم‌سالاری، به رسمیت شناختن حق حاکمیت مردم، اصل تفکیک قوا و اعمال نظارت بر اقدامات قوای حاکم بر کشور است.

وی ادامه داد: فلسفه وجودی دیوان عدالت اداری پشتیبانی مردم در برابر حاکمیت است و انتظار از دیوان عدالت اداری این است که به معنای واقعی پشتیبان حقوق مردم در تراز انقلاب اسلامی باشد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 900464