semet
15 آذر 1401 - 13:09

گزارش حدود ۳۰۰ مورد نقض حقوق بشر توسط آل خلیفه در دو ماه گذشته

جمعیت اسلامی الوفاق بحرین تعدادی از تخلفات رژیم آل خلیفه علیه شهروندان و بازداشت شدگان را اعلام کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، جمعیت  ملی اسلامی  الوفاق بحرین حدود 300 نقض حقوق بشر توسط رژیم آل خلیفه را در ماه‌های اکتبر و نوامبر گذشته  بررسی کرد.

جمعیت  ملی اسلامی  الوفاق بحرین اعلام کرد:« مهمترین  نقض حقوق بشر در بحرین طی دو ماه گذشته، انتخابات پارلمانی ساختگی و دستگیری تعدادی از اعضای خانواده «حسن مشیمع» فعال برجسته بحرینی به دلیل تحصن آنها در اعتراض به ادامه محرومیت  مشیمع از درمان بود».

بر اساس گزارش الوفاق بحرین، طی دو ماه گذشته 16  نفر شامل 4 کودک که همگی پسر بودند بازداشت شدند که  13 مورد در ماه اکتبر و 3 مورد در نوامبر به ثبت رسیده و 4 نفر از آن‌ها آزاد شده‌اند.

الوفاق بحرین همچنین  در ماه اکتبر یک پرونده احضاریه علیه شهروند بحرینی «علی ابراهیم العجوز» را بررسی کرد.

مقامات بحرینی در ماه نوامبر اعضای خانواده حسن مشمیع را بازداشت کردند. آن‌ها در اعتراض به محرومیت حسن مشمیع از درمان و وخامت اوضاع جسمانی وی در مقابل مرکز بهداشت « کانو» تحصن کردند و خواستار آزادی فوری وی شدند؛اما نیروهای آل خلیفه آن‌ها را  بازداشت کردند.

در همین راستا، گزارش الوفاق حاکی از آن است که خانواده مشیمع در کلانتری «الحوره» دستگیر و تحت بازجویی قرار گرفتند، اما نام و تعداد دقیق آنها مشخص نشده است.

بر اساس همین گزارش، مجموع احکام خودسرانه صادر شده در بحرین به 4 مورد رسید و همگی از سوی دادگاه تجدیدنظر صادر شده  که شامل یک حکم علیه «احمدعلی حبیل» نوجوان بحرینی است.

الوفاق بحرین  17 مورد تخلف در زندان ثبت کرده است که 10 مورد آن در زندان مرکزی «جو» و یک مورد در زندان  «جاف» بوده که  این تخلفات از جمله 5 مورد شکنجه، 7 مورد  توهین و بدرفتاری و 5 مورد سهل‌انگاری پزشکی بوده است.

همچنین یک تخلف جمعی علیه زندانیان جو صورت گرفته تاجایی که زندانیان در معرض خشونت مسئولان زندان قرار گرفتند. پلیس زندان به ساختمان زندان  یورش برد و بازداشت‌شدگان را مجبور کرد برای تفتیش بیرون بروند و برخی از وسایل مربوط به  نماز و مناسک مذهبی آن‌ها  را مصادره کرد. در نتیجه درگیری  بین پلیس زندان با بازداشت شدگان شکل گرفت و طی این  درگیری تعدادی از بازداشت شدگان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند  و سپس به سلول انفرادی منتقل شدند.

الوفاق  بحرین  4 اعتراض فردی در زندان‌ها را مستند کرده است. 4  مورد اعتصاب  در زندان مرکزی جو  اعلام شده و  این در حالی  است که زندان‌های رژیم آل خلیفه شاهد دو تظاهرات گسترده بود، اولی در زندان «جاف » (اعتصاب غذا) و دومی در زندان  جو (تحصن در راهروهای زندان).

علاوه بر این، 235 یورش در 30 منطقه در بحرین، به ویژه در «السنابس»، «جد حفص»، «الدیه» ثبت شده است.110 اعتراض  نیز در 28 منطقه گزارش شده که مهمترین آنها در مناطق مذکور بوده است.

 

نام رژیم آل خلیفه که از سال 1975 بر بحرین حکومت می‌کند همواره به عنوان یکی از ناقضان فاحش حقوق بشر در کنار عربستان سعودی ذکر می‌شود و نقطه مشترک این دو رژیم سرکوب شدید شیعیان در کشورهای آنهاست.

بحرین از زمان انتفاضه ضددولتی در سال 2011 هزاران معترض، خبرنگار و فعال را بازداشت کرده است و برخی از این افراد در محاکمه‌های جمعی بازداشت شدند. بحرین مدعی است متخلفان را بر اساس قوانین بین‌المللی محاکمه می‌کند و بر همین اساس انتقادهای سازمان ملل و دیگر نهادها درباره محاکمه‌ها و شرایط بازداشت را نمی‌پذیرد.

بحرین در دهه گذشته حدود 15 هزار نفر را به دلیل عقاید سیاسی بازداشت کرده و به این ترتیب به اولین کشور عربی با بیشترین تعداد زندانی در سال‌های گذشته تبدیل شده است که حدود 4500 بازداشت شده سیاسی در شرایط بغرنجی به سر می‌برند.

زندانیان سیاسی در بحرین تحت شکنجه و آزار و اذیت قرار دادند که رژیم آل خلیفه هر صدای مخالفی را از خلال بازداشت، شکنجه و اعدام خاموش می‌کند. هزار زندانی در زندان‌های آل خلیفه قربانی شکنجه هستند و شکنجه در بحرین یک سیاست سازماندهی شده برای گرفتن اعتراف است.

گروه‌های مدافع حقوق بشر بارها رژیم آل خلیفه را به خاطر سرکوب مخالفان محکوم کرده‌ و خواستار اصلاحات در نظام سیاسی این کشور شده‌اند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 899393